התחדשות עירונית

אז איך זה עובד בפועל?

רבים מאתנו שמעו את המושג התחדשות עירונית אך מעטים באמת מבינים את המשמעות וההיבטים – הן הכלכליים/מסחריים והן המשפטיים. עוד לפניי שאני מגיעה לשטח, בראש ובראשונה אני בודקת היתכנות כלכלית (ראשונית) של אותו מתחם, קרי, מספר בעלי הדירות ביחס לגודל המגרש הקיים בפועל. 

ברגע שאני מבינה שגודל הדיירים הנוכחי ביחס לגודל המגרש הקיים בפועל עומד על מספרים שהעירייה יודעת לחיות איתם אז אפשר לבוא ולבדוק היתכנות (שוב ראשונית ביותר) – מהו המכפיל אותו נצטרך בבואנו להיכנס לעובי הקורה של המתחם.

ברגע שאני מבינה שמספר הדיירים ביחס לגודל המגרש הקיים כפול יחס מכפיל אותו אני צריכה עושה “שכל”, אז אני פונה לעירייה, בודקת שהאזור מיועד להתחדשות עירונית ורק אז אני פונה לאדריכל שיעשה בדיקת היתכנות נוספת לאותו מתחם נקודתי.

שלב התמורות המובטחות לבעלי הבתים הינו השלב הקריטי ביותר, שכן בענף ההתחדשות עירונית כמו גם בענף הנדל”ן בכללותו, קיימת פירצה שבה “בכדי לתפוס מתחם” קיים נוהג בו מבטיחים יותר ממה שניתן לתת לבעלי הדירות – ואז נוצר מצב שבו אתה נכנס לעבודה מסודרת באותו מתחם כשבעצם ישנו הצורך להתמודד עם תמורות גבוהות בלתי ישימות שהובטחו לבעלי הבתים.

חשוב להבין שכאשר צד ג’ מבטיח תמורה גבוהה לבעלי דירות בעוד שחברה אחרת מבטיחה תמורה נמוכה יותר, יש לבדוק היטב דווקא את זה שנתן תמורה גבוהה שכן לא בהכרח זו התמורה שאכן ניתן יהיה לעמוד בה ולהוציא את הפרויקט לפועל.

מעבר לכך קיים נושא ליווי בעלי הזכויות – מה שעושה החברה שבבעלותי מזה שנים רבות. היחס האישי, הניסיון ומציאת הפתרונות לטובת קידום הליך הפרויקט. אני יודעת לגשת אל האוכלוסייה המבוגרת , להסיר מהם דאגות וחששות כי הריי “האוכלוסייה המבוגרת ” פחות אוהבת שינויים בטח כאשר מדובר על שינוי במקום מגוריהם אליו הם רגילים מזה שנים רבות.

איגוד הדיירים, הליך בניית נציגות, סיוע בהליך בחירת משרד עורך דין דיירים שילווה את כלל בעלי הזכויות אלו הצעדים הראשונים והקריטיים להצלחת כל פרויקט. רק לאחר ביצוע שלבים אלו, ניתן להתקדם בצורה הנכונה. חשוב להבין שבסופו של דבר, וכפי שלכל בניין חדש יש יסודות חזקים, כך גם צריך להיות התהליך אליו אתם כבעלי זכויות נכנסים. פני הפרויקט כפני הארגון והסדר הנדרשים בו, תוך שילוב כל הגורמים הנחוצים באופן נכון ובחירה של הטובים ביותר לתהליך, כשהמפתח – ניהול איכותי של הפרויקט.

Scroll to Top